Diagnóza: matka na materskej

30.03.2018

Určite ste už o tom počuli. Maminkám na materskej vraj "mäkne mozog". Majú málo možností rozvoja, zabúdajú sa vyjadrovať, prestávajú mať všeobecný prehľad... Ja však hovorím: naopak, nikdy počas svojho života sa osobnostne nerozvíjate tak intenzívne, ako keď máte malé deti! Ako to? Tak napríklad: 

 • Žiaden seminár osobnostného vzdelávania, ani žiadna motivačná kniha Vám nepomôže tak si upratať priority ako narodenie dieťaťa.
 • Žiaden "guru" ani osobný tréner Vás nenaučí trpezlivosti a sebakontrole tak, ako nekonečne dlhé obliekanie, či opakujúce sa, uplakané večery s dieťatkom, ktoré nevie zaspať.
 • Ak by ste šli na tréning osobnosti, vnútornej sily, či iný drahý "coachingový" kurz, ktorý má otvoriť Vašu myseľ, tak prvé, čo sa Vás snažia celú dobu naučiť, je: na chvíľu sa odosobniť, uvoľniť a... hrať sa ako dieťa! A to vy máte predsa denne úplne zdarma!
 • Ak by ste si chceli priplatiť aj individuálne osobnostné poradenstvo, terapeut bude hľadať nedostatky, ktoré sa týkajú konkrétne Vás, aby ste ich videli z iného pohľadu, v "zrkadle". Maminkám na materskej však stačí, ak sa pozrú na svoje dieťa a majú dokonalé zrkadlo: presne viete, po kom je to dieťa také tvrdohlavé, netrpezlivé, bláznivé, či málo asertívne. A to je ešte len výzva: úplne iná, ako keď Vám ich vymenuje nejaká cudzia osoba.
 • Žiadna diéta ani motivačná kniha, dokonca ani Dr. Bukovský, Vás nedonúti tak hĺbkovo prehodnotiť svoje stravovanie a životný štýl ako tehotenstvo a dojčenie.
 • Žiadna "role-play" ani žiaden osobný "coach" Vás nenaučí tak efektívne riešiť konflikty ako tisíc drobných doťahovaní s dieťaťom, ktoré chce 24/7 zväčša niečo iné ako Vy a s rozumnými logickými argumentmi tu ďaleko nezájdete.
 • Na kurzoch "time-managementu" vás naučia, ako si stihnúť popri štúdiu zaobstarať brigádu a napísať domáce úlohy... deti Vás naučia, ako za 1 deň nakúpiť, navariť, 4x upratať, prebaliť 8 plienok, 3 hodiny sa naháňať po ihrisku, hodinu uspávať, zopakovať si matematiku zo základnej školy a prísť načas na tanečnú. A pritom rátať s tým, že sa pred odchodom jedno dieťa celé zababre čokoládou a to druhé pri nasadaní do auta zahlási, že mu treba kakať.

 • Rozhodne sa zvýši aj vaša miera efektivity improvizácie.

 • Získate nadhľad nad vecou. Napríklad, ako vraví Mark Black: Niekedy tá najproduktívnejšia vec, ktorú dokážete urobiť, je oddychovanie.

 • Nič Vám tak nenaštartuje fantáziu ako vymýšľanie aktivít pre neposedné dietko, či tvorivé servírovanie tých istých detských kašičiek tak, aby boli atraktívne.
 • A máločo Vás tak naučí žiť v prítomnosti, tešiť sa z maličkostí a vážiť si ich (ísť s kamarátkou na čaj, sama na prechádzku, či piť kávu ešte teplú...).

Takže žiadne "zakrpatievanie mozgu", ale obdobie maximálneho osobnostného rozvoja! 

Úplne zdarma aj bez hodín čítania motivačnej literatúry. Vaše dieťa je Váš najlepší coach, osobný tréner a zrkadlo v jednom. Každý deň sa vďaka nemu naučíte niečo nové. A ono sa každý deň aj vďaka Vám toho naučí tak veľa! Navyše, ako odmenu dostanete jeho šťastný úsmev. 

A keď zaspí, vy ešte stojíte nad postieľkou a s úžasom sa pozeráte do tej pokojnej tváričky. Miestnosť sa zaplavuje teplom a láskou. Vtedy k Vám príde partner, oblapí Vás okolo pása, pozerá sa s Vami, dá Vám bozk do vlasov. Vtedy viete, že prebdené noci a oslabená slovná zásoba sú zanedbateľné maličkosti. 

Viete, že ste na vrchole.


Pohodové materstvo Vám praje mamina Janka