Káva, čokoláda, energeťák.... naberte energiu správnym smerom!

28.03.2017

Maminky majú často a oprávnene pocit, že z nich materstvo "vysáva" energiu. Je to taká hojdačka: niekedy vysáva, inokedy nabíja. Ak ste však na hojdačke dolu, nesiahajte po kofeíne a cukre! Urobí Vám "jojo efekt": nachvíľu nabije, no potom sa môžete cítiť ešte unavenejšie.

Pitný režim a ovocie

Keď máme pocit, že nám chýba energia, často je na vine nedostatok tekutín. Toto platí najmä pre tehuľky a dojčiace maminky, ktoré by ich mali prijímať ešte viac. Ovocie je tiež vynikajúcim zdrojom energie a cukru. Na rozdiel od rafinovaného cukru, vstrebáva sa pomalšie a pocit energie tak vydrží dlhšie. Navyše, ovocie obsahuje aj množstvo vody.

Jedna veľké mandarínka má toľko cukru ako radík čokolády a je zdravšia.

A tu je zopár rád, ako na toto pravidlo nezabudnúť:

Pripravte sa hneď ráno

Zvyknite si na to, aby Vašou prvou aktivitou hneď ráno bola príprava "energických pamlskov". Nachystajte si džbán vody s citrónom, misku nakrájaného ovocia, či balíčky orieškov "do kabelky". Ovocie a vodu si dajte na strategické miesta, okolo krorých často chodíte. Pripravte misku s nakrájaným ovocím do výšky očí Vašich detí a budete tak pestovať zdravý návyk aj u nich. Keď budú na dohľad, skôr siahnete po nich než po čokoládke zo šuflíčka.

Nekupujte a schovajte

Do nákupného košíka ukladajte oriešky, čerstvé sezónne ovocie, sušené ovocie. Regálom s čokoládkami sa vyhýbajte. Ak už máte nejaké doma, schovajte ich do vysokej zásuvky, do ktorej sa Vám nebude chcieť liezť... Ak zmeníte obsah Vášho kredenca, pravdepodobnejšie si dáte niečo z toho, čo máte "poruke", než by ste išli znovu do obchodu.

Urobte to atraktívne

Nalievajte si vodu do vínového pohára, nakrájajte jabĺčka do najkrajšej misky, poukladajte ovocie a zeleninu do tvaru smajlíka... fantázií sa medze nekladú. Čo poteší Vaše oči, poteší aj Vás žalúdok.

Skúste klíčky

Naklíčiť sa dá takmer všetko! Vynikajúce, energické a zdravé sú napríklad Mungo fazuľky, šošovica, cícer, hrášok... Cez noc ich nechajte vo vode a potom zlejte a už len miestami premývajte. Vyskúšajte aj žeruchu. Dostať ju v každom kvetinárstve a stačí semiačka rozsypať na mokrú vatu. O týždeň máte vyklíčenú energickú a zdravú bombu.

Dajte si sprchu

Ani by ste neverili koľkou energiou Vás môže nabiť niečo tak jednoduché ako teplá sprcha alebo prechádzka parkom. Ak potrebujete ísť do sprchy, nečakajte, kým dieťa zaspí. Na tých 10 minút ho môže postrážiť hoci aj suseda. Alebo ho vezmite so sebou do vane a okúpte sa spoločne. Uplačkaného novorodenca môžete hoci aj uložiť do vajíčka a prihovárať sa mu zo sprchy, kým sa osviežite. Alebo vezmite dieťatko do nosiča a choďte sa prejsť. Ak ste tehotná, prihovárajte sa mu v brušku, vravte mu, čo znamenajú okolité zvuky. Okrem iného krátkou prechádzkou robíte prevenciu  pred opuchom nôh.

Energeťák pre tehuľky

Tento zázračný, tzv. Jontový nápoj Vás nabije energiou a je vhodný aj pre tehotné maminky, dojčiace maminky, deti a vynikajúci je aj na cesty alebo "po ťažkej noci". Ak ho necháte viditeľne na stole, obľúbi si ho celá rodina. Pripravíte ho zmiešaním týchto ingrediencií:

1 liter prevarenej vody, šťava z 1 červeného grepu, 2 veľké lyžice hroznového cukru (napr. Glukopur), 1/2 malej lyžičky morskej soli.

Po šiestej večer už nejesť?

Ak zvyknete byť hore dlhšie do noci, na toto pravidlo zabudnite! Obzvlášť, ak ste tehotná alebo dojčíte. Prázdny žalúdok priveľmi dlhú dobu, či vstávať o štvrtej ráno na veľký hlad - to nie je žiadna výhra... Vymyslite si však "večer k telke" nejakú zdravú maškrtu. Za hrsť vlažských orechov obsahuje množstvo nasýtených mastných kyselín, obalí a zasýti Váš hladný žalúdok. Ak ste tehotná, pokojne si jednu "dávku" noste stále v kabelke.