Nemám pri ňom čas ani povysávať!

28.03.2017

Pokiaľ máte pocit, že pri dieťatku nemáte čas na bežné povinnosti, musíte zmeniť svoje priority. Akokoľvek nelogicky to na prvý pohľad vyznie: povinnostiam musíte dať nie väčšiu, ale naopak menšiu dôležitosť! Potom na ne, paradoxne, budete mať času omnoho viac.

Vaše priority by mali byť v poradí: JA - DIEŤA - POVINNOSTI.

Musíte byť na prvom mieste

Keď letíte lietadlom, upozorňujú Vás, aby ste v prípade nehody kyslíkovú masku nasadili najprv SEBE, až potom dieťaťu. Ak nemôžete dýchať vy, nepomôžete ani Vášmu dieťatku. A to platí aj pri bežných záležitostiach. Ak ste hladná, smädná, unavená, týždeň nesprchovaná... starostlivosť o dieťa bude o to náročnejšia! A dieťatko potrebuje v prvom rade šťastnú, spokojnú maminku. Ak teda budú vaše potreby naplnené, ľahšie naplníte potreby dieťatka. Ľahšie sa naň naladíte a rýchlejšie zistíte, prečo je nespokojné.

Vaše dieťa bude prioritou číslo dva

Ak budete pozorne "počúvať" jeho signály (áno, aj novorodenec sa s nami snaží svojím spôsobom komunikovať), ľahšie sa naň naladíte a rýchlejšie zistíte, keď mu niečo chýba. Ak budete v dostatočnom kontakte, budete to dokonca vedieť ešte skôr ako dieťa začne plakať alebo "jedovať sa".

Ak by Vám však niečo chýbalo, nebudete tieto signály schopná tak rýchlo rozoznať. Jednak Vás plač dieťaťa ešte viac rozladí, jednak bude dlhšie trvať, kým prídete na to čo mu je. A tak strávite väčšinu času vlastne "narábaním s dieťaťom" a na domáce práce Vám neostane ani chvíľka.

Povinnosti až potom

Ak však budete oddýchnutá a uvoľnená, dieťatko Vám to vráti. Bude z Vás cítiť pokoj a tiež bude pokojné. Vy mu jeho túžby splníte takmer okamžite a tak nebude mať dôvod byť dlho nespokojné. Tým pádom "Vás nechá" porobiť čo potrebujete.

Keď Vaše dieťa konečne zaspí, neutekajte umývať riady. Choďte do sprchy a ľahnite si k nemu. Ak nezaspíte, čítajte si knižku. Keď sa zobudí, vy budete oddýchnutá a budete mať viac energie. Dieťa bude pokojnešie a tak získate viac času na domáce povinnosti.