Dotyk je pre človeka pocit tepla, istoty a lásky.

15.01.2017

Čo môže byť prirodzenejšie, než dotýkať sa svojho dieťaťa? 
Je vašou súčasťou, pochádza z vášho tela. Je výsledkom vašej lásky k vášmu partnerovi. Držať dieťa , dotýkať sa ho a objímať patrí medzi najprirodzenejšie rodičovské inštinkty. Vďaka dotyku a sme kľudnejší, upokojujeme dieťa aj seba, zbližujeme sa sním a sme s ním spojení.

Dotýkame sa svojich detí, aby sme ich mohli uzdraviť. Malé deti sú úžasné, ich telíčka reagujú veľmi rýchlo. Pripomínam, že dotyk použitý so zámerom a cieľom je veľmi mocným, citlivým a výkonným nástrojom. Vaše ruky sú pôvodcom dotyku a dotyk je jeden z najsilnejších spôsobov, ako môže človek prežiť spojenie s druhým človekom.

Masáž je dôležitá, pretože pomáha udržať dieťa zdravé , zvyšuje imunitu, uvoľňuje napätie, zlepšuje dýchanie, krvný obeh, trávenie, obnovuje rovnováhu životnej energie, rozvíja psychomotoriku a predovšetkým prinesie dieťatku potešenie z dotyku.

Čas strávený masážou môže byť príjemný pre vás oboch. Venujte pozornosť svojim rukám a vnímajte ako sa ho dotýkate. Vnímajte spojenie medzi vami. Dívajte sa na naň, usmievajte sa, prihovárajte sa mu, hrajte sa sním a dotýkajte sa ho.

Poznáte svoje dieťa, určite si kedy je najlepší čas na masáž. Nasledujte svoje srdce. Dôležitá je intuícia a inštinkt. Samozrejme sú situácie kedy nemasírovať. Napr. Pri horúčke, nevoľnosti, infekčnej chorobe, alergii spojenej s vyrážkami atď....

Dieťa by nemalo byť hladné ani hneď po napapaní, ani príliš unavené. Vyberte si pokojné, teplé miesto. Masírovať sa môže na zemi, na podložke, deke, na ktorej je plienka, či osuška. Používajte brušká prstov alebo okraj, nie končeky. Ruky by ste mali mať čisté a jemné , nechty krátke a hladké. Je veľmi dôležité, aby ste vy boli uvoľnený, pretože váš stres, napätie a emócie sa prejavujú skrz vaše ruky. Urobte si čas, nechajte odznieť každodenný stres a sústreďte sa na dieťa. Nepotrebujete na masáž viac než 15 - 20 min. Pre dieťa od 6 mes. si masáž plánujte ako hru. Možno budete musieť improvizovať. Držať ho na rukách, chodiť sem a tam zatiaľ, čo mu budete masírovať chrbátik, alebo predstierať šteklenie zatiaľ, čo mu pomasírujete bruško. Poskytnite vášmu dieťaťu čas. Nezabudnite, že netreba sa nikde ponáhľať. Neexistuje žiadny oficiálny spôsob ako máte postupovať.

Láskyplné ruky dotýkajúce sa vášho dieťatka s cieľom pomôcť mu je to najdôležitejšie ako čokoľvek iné. Fyzické telo je nádherný, vzájomne prepojený celok, ktorý vníma liečivý dotyk.